Beneška jed "sarde in saor". Saor je beneški izraz za aromo, ki se uporablja za označevanje preliva iz kisa in čebule, ki so ga beneški ribiči prvotno uporabljali za ohranjanje svojih zalog.
Sardele najbolše da kupimo že očiščene, če pa ne jih tudi ni prav težko očisti.
Odstranimo luske, odrežemo glave, odstranimo drobovin, operemo. Ribo postavimo s trebuhom na delovno površino, jo z vrha pritisnemo, da jo sploščimo, obrnemo in odstranimo kost
Ribe solimo popramo, lahko tudi čili če želiš, sam ga dam v marinado, odvisno koliko pekoče želiš imeti.
Povaljaš jih v moki, lahko navadni, meni je ljubša koruzna, jih otrseš
vržeš v vroče olje tako da je vsaka zase in hitro popečeš na obeh straneh
Ko vse popečeš odliješ odvečno olje, 2-3 žlice postiš v ponvi in dodaš čebulo, korenje, peteršilj, zeleno, soliš popraš, čili po želji, pržiš 2-3 minute, zaliješ z vinom, kisom in vodo, vodo dodaš po okusu, za bolj kislo kombinacijo je 1 dcl dovolj, dodaš lovorov list, rožmarin in pokuhaš 2 min.
korenje, peteršilj, zeleno, soliš popraš, čili po želji, pržiš 2-3 minute, zaliješ z vinom, kisom in vodo, vodo dodaš po okusu, za bolj kislo kombinacijo je 1 dcl dovolj, dodaš lovorov list, rožmarin in pokuhaš 2 min.
ribe zložiš v keramično ali stekleno posodo, nikakor pa ne kovinsko ali plastično, zaliješ z vrelo mešanico, če ribe niso povsem pokrite s tekočino hitro zavreš še potrebno količino tekočin v enakem razmerju, ohladimo, pokrijemo s folijo. Zdej pa za dva dni v hladilnik, pol pa jest- men nikol ne rata dva dni čakat, zdrži pa potem vsaj tri dni, več pa pri meni nikoli ne dočaka.